Slovo probiotikum už jste možná někdy slyšeli. Ale prebiotikum? Není to náhodou nějaká chyba? Vůbec ne. Ve skutečnosti jde o dvě strany jedné mince. Tyto dva termíny spolu velmi úzce souvisí. Jedno bez druhého by prostě nemohlo být. Co to tedy je?
Ze všech směrů se na nás valí informace o tom, že bychom měli mít v jídelníčku dostatek probiotik. Ve své podstatě jde o živé mikroorganismy, které se přidávají do potravy proto, aby se dostaly do našeho trávicího ústrojí. A tam podpořily vznik přátelských kolonií.
Jenže, celý tenhle proces není tak jednoduchý, jak by se mohl na první pohled zdát. Jelikož jde o aktivní mikroorganismy, potřebují ke svému přežívání a množení správné podmínky. Z toho důvodu bychom neměli dbát jen na příjem probiotik. Ale také na přísun prebiotik.
Co to je? Jakou to má funkci? A kde to najdeme? To vám prozradíme níže.
Co jsou prebiotika?
Prebiotikum je název pro nestravitelné sacharidy, které často pocházejí z vlákniny. Jejich hlavním úkolem je výživa probiotik, které žijí v trávicím traktu. Zatím nám spousta informací o prebiotikách chybí. Odborníci se ale domnívají, že mohou mít i ony samy pozitivní vliv na lidské zdraví. (O čemž si povíme o pár řádků níže.) Jak ale vidíte, probiotika a prebiotika bez sebe nedají ani ránu.
Co je uvnitř, to se počítá. PROBIOTIKUS se postará, aby vaše střeva byla plná přátelských bakterií, které podporují trávení a posilují imunitu. Denní dávka obsahuje 39 miliard živých kultur.
Účinky prebiotik
Dospělí lidé jsou schopni získat (prakticky všechny) pro tělo důležité látky z každodenní stravy. Prebiotika pro kojence jsou pak obsažené v mateřském mléce. Stejně, jako spousta dalších látek, které přispívají k jejich zdravému vývoji. Z toho důvodu své miminko neodstavujte, ale zkuste ho alespoň nějakou dobu kojit. (Pokud vám to nejde, pomoci by vám mohla zkušená laktační poradkyně.)
Co se týče pozitivních účinků prebiotik, mohou působit na:
- Úspěšnou kolonizaci střev hodnými bakteriemi
- Lepší vstřebávání pro tělo důležitých látek
- Normální stav imunitního systému
- Normální metabolismus
Někteří lékaři mohou probiotika a prebiotika doporučovat i lidem, kteří trpí na syndrom dráždivého tračníku. Ten se může projevovat nevysvětlitelnými, ale zato velmi úpornými zažívacími obtížemi. Studie ale zatím měly nejednoznačné výsledky. Takže budeme muset počkat na další výzkumy a testy, které nám jejich vliv na tento problém trochu více objasní.
Probiotika a prebiotika
Jak už bylo v předchozím textu řečeno, rozdíl mezi probiotiky a prebiotiky je především v tom, že zatímco probiotika jsou živé organismy, prebiotika řadíme k nestravitelným sacharidům, které jsou jejich potravou.
Dá se tedy přeneseně říct, že je to jako s automobilem. Pokud máte auto, musíte do něj pravidelně tankovat palivo. Když to neuděláte, auto nebude fungovat tak, jak má a bude stát na parkovišti, či v garáži.
Prebiotika v potravinách
Hodně lidí se může domnívat, že probiotika a prebiotika se nacházejí ve stejných potravinách a nápojích. Ale není to pravda. Spíš je to přesně naopak. Zatímco mezi zdroje probiotik řadíme například kimči, kefír nebo kombuchu, po prebiotikách se budete muset porozhlédnout jinde. Proto se podíváme na prebiotické potraviny.
Svou pozornost zaměřte na:
- Česnek
- Cibuli
- Pórek
- Chřest
- Banány
- Ovesné vločky
- Jablka
- Kakao
- Lněná semínka
- Mořské řasy
- Pšeničné otruby
V ideálním případě se pokuste jíst probiotika a prebiotika v podobnou dobu. Pokud vám schází inspirace, zkuste například snídani s ovesnými vločkami, kefírem a kakaem. Případně se zkuste zamyslet nad dalšími podobnými kombinacemi, které by se mohly stát stálou součástí vašeho každodenního jídelníčku. (Jako je například banánové smoothie s kefírem a lněným semínkem.)
Jak na správné užívání prebiotik
Probiotika a prebiotika bývají pro lidi považována za bezpečná. U některých přecitlivělých jedinců ale mohou způsobit krátkodobé potíže. Může se objevit třeba nadýmání a plynatost. O něco obezřetnější by měli být ale pacienti, kteří se léčí s nějakou chorobou zažívacího ústrojí. (Syndrom dráždivého tračníku, Crohnova choroba…) V takovém případě je vždy lepší celou věc probrat s vaším ošetřujícím lékařem, který na základě znalosti vašeho zdravotního stavu vydá stanovisko, nebo doporučení.
Co se týče prebiotik, řada lidí dokáže pokrýt doporučený denní příjem dostatečnou konzumací vlákniny. Ale, ruku na srdce. Opravdu jí máte v jídelníčku dost? (A je jedno, zda jde o ovoce, zeleninu, nebo celozrnné výrobky.)
Pokud cítíte, že máte v tomhle bodě rezervy, samozřejmě se vyplatí na sobě trochu zapracovat. V případě, že to z nějakého důvodu nejde (třeba jste pořád někde na cestě a nestíháte atd.), možná pro vás bude nejlepším řešením dlouhodobé užívání probiotických doplňků stravy.
Ty bývají sestavené tak, aby splňovaly vysoké nároky a zároveň byly co nejvíce komplexní. Jaký doplněk stravy s probiotiky si ale vybrat? Třeba doplněk stravy PROBIOTIKUS, který si můžete brát do práce i na cesty.
Probiotikus je komplex 11 probiotických kmenů s prebiotiky, jenž se vzájemně podporují. Denní dávka obsahuje 39 miliard přátelských bakterií, která pomohou udržet vaše střeva v rovnováze.