Chronická zácpa dokáže udělat ze života peklo. Není totiž nic horšího, než když byste si potřebovali ulevit, ale ono to nějak nejde. Okamžitá pomoc přitom neexistuje. I sebeúčinnější projímadlo obvykle zafunguje až v řádu několika hodin. Při dlouhodobém používání si navíc můžete vypěstovat na projímadlech závislost. Proto se podíváme, jak jít na problém se zácpou od lesa, díky čemuž předejdete jejímu vzniku.
Pro zácpu je typická bolest břicha, která pochází z toho, že nedochází k pravidelnému vyprazdňování střev. Zácpa je ale hodně nebezpečná i v tom, že pokud trvá příliš dlouho, může způsobit opravdu vážnou blokádu zažívacího ústrojí. V extrémním případě tedy můžete skončit na operačním stole.
Hodně lidí se kvůli zácpě opravdu dost trápí. Pravdou ale je, že než používat krátkodobá řešení, z dlouhodobého hlediska je pro každého mnohem výhodnější změna životního stylu.
Vše důležité si nastíníme níže.
Co je to zácpa?
Zácpa je zažívací problém, v průběhu kterého nedochází k pravidelnému vyprazdňování střev. Stolice leží ve střevech delší dobu, čímž dochází k jejímu pozvolnému tvrdnutí. Tím se problém s vyprazdňováním ještě zhoršuje. Zácpu mohou mít lidé kvůli nevhodné životosprávě. Vliv na ni mají ale i některé životní situace. (U žen například těhotenství.)
Co je uvnitř, to se počítá. PROBIOTIKUS se postará, aby vaše střeva byla plná přátelských bakterií, které podporují trávení a posilují imunitu. Denní dávka obsahuje 39 miliard živých kultur.
Příznaky zácpy
Ne vždy člověk pozná, že i on má se zácpou problémy. Hlavně kvůli tomu, že definice zácpy nespočívá jen v tom, že jdete vykonat velkou potřebu méně než třikrát týdně. Také můžete mít problém s tvrdou stolicí, která se špatně vytlačuje ven. (Což může mít zase vliv na vznik hemoroidů, které jsou způsobené intenzivním tlačením.)
Mezi nejběžnější projevy zácpy patří:
- Tvrdá a suchá stolice
- Bolest při tlačení
- Námaha při tlačení
- Pocit plnosti i poté, co jste byli na toaletě
Mezi další projevy zácpy patří rektální krvácení, bolest v zádech, neustálý pocit plného břicha, zvracení, horečka a nevysvětlitelný úbytek na váze. Ovšem, vzhledem k tomu, že tyto příznaky mohou znamenat i něco jiného (například Crohnovu chorobu) v případě jejich pozorování se spojte s vaším lékařem.
Nejčastější příčiny zácpy
Za zácpou může stát široké spektrum faktorů. Na některé z nich máte přímý vliv, na jiné zase ne. Nejprve si ale zkusíme trochu nastínit mechaniku, jak to celé funguje.
Vašimi střevy se posouvají zbytky potravy, ze kterých se do těla vstřebávají živiny a voda. Pokud stolice zůstane ve střevech příliš dlouhou dobu, je mnohem pevnější a tvrdší. Kvůli tomu se hůř posouvá a špatně se vytlačuje ven. Nejčastějším rizikovým faktorem zácpy je špatná životospráva, ke které je ještě přidružený nedostatek vody. Tyto dvě věci mají velký vliv na to, jak bude vaše stolice měkká a jak dobře se bude pohybovat střevy směrem dolů.
Za zácpou může být i:
- Dehydratace
- Nedostatek pohybu
- Nízký příjem vlákniny
- Ignorace pokynu k vykonání velké potřeby (který vám vyšle tělo)
- Změna vašeho denního režimu (třeba kvůli cestování)
- Užívání některých léků
- Vyšší věk
Někteří lidé mají sklony k zácpě i kvůli svým zdravotním potížím. Častější je u lidí s cukrovkou, Parkinsonovou chorobou či u lidí po mrtvici. Také můžete mít vrozené, nebo získané obstrukce zažívacího ústrojí. Úplně vyloučit ale nejde ani vliv hormonů. Zácpu mohou mít například lidé, kteří mají problémy se štítnou žlázou.
Zácpa v těhotenství
I když je pro mnoho žen těhotenství vzrušujícím obdobím, v průběhu kterého si představují podobu nového člověka, pojí se s ním i řada nepříjemností. Jednou z nich je zácpa. Hormony v těhotenství přispívají k menší aktivitě některých svalů. I těch, které mají za úkol pohyb střev. Zpomalená aktivita střev pak může vést k problémům se zácpou. Situaci neulehčuje ani zvětšující se dítě, které vyvíjí tlak na orgány v břišní dutině.
Zácpa u dětí
Zácpa není neobvyklá ani u dětí. U nich je ale potřeba věnovat problému větší pozornost. Děti totiž může všechno snáze ohrozit. V tomto ohledu je důležité vědět, jak často se vaše dítě vyprazdňuje. Pokud se jeho zvyk náhle změní, může to signalizovat zácpu. Ačkoliv možná máte pár tipů, jak dítěti ulevit, vždycky byste se měli nejprve poradit s pediatrem.
Co pomáhá na zácpu?
Babské rady na zácpu zná asi skoro každý. Obvykle se doporučuje pít větší množství vody. Experimentovat lze i s ovocnými šťávami, které mohou mít kvůli vyššímu obsahu cukru mírně projímavé účinky. (Rozhodně ale nejde o metodu, která je vhodná pro dlouhodobé testování.) V neposlední řadě se začněte pořádně hýbat. I kdybyste měli každý den vyrazit na procházku, vyplatí se to.
Probiotika na zácpu
Než příště sáhnete po projímadle, zamyslete se nad tím, zda nedáte šanci probiotikům a prebiotikům. Probiotika jsou mikroorganismy, které s námi žijí v symbióze. Přispívají k harmonickému prostředí ve střevech a svým působením mohou ovlivnit vznik některých problémů. Jelikož jsou tyto mikroorganismy živé, potřebují potravu, bez které nedovedou prospívat. Proto jsou důležitá prebiotika, kterými se tyto přátelské kultury živí.
Potraviny na zácpu
Změn by měl doznat i váš jídelníček. Pokud se totiž budete stravovat stále stejně, nelze očekávat, že výsledky vašeho snažení budou výrazně jiné.
Mezi potravinami, které pomáhají předcházet zácpě, najdete:
- Bílý jogurt
- Kefír
- Kvalitní vývary
- Brokolici
- Jablka
- Hrušky
- Grepy
- Kiwi
- Maliny
- Výrobky z celozrnné mouky (celozrnné pečivo, celozrnné těstoviny…)
- Olivový olej
- Lněné semínko (mleté)
Jak vidíte, řadu těchto potravin máte ve své ledničce. Grep si můžete dát k snídani, nebo ke svačině. Olivový olej se skvěle hodí do salátu. Nakrájená hruška s jablkem se dá zase přidat do ovesné kaše s bílým jogurtem. Místo bílých těstovin kupujte ty celozrnné a upravte je tak, jak jste zvyklí. Stačí se jen zamyslet a uvidíte, že možnosti tu jsou.
Když navíc budete pít dostatek tekutin, pravidelně cvičit a užívat probiotické doplňky stravy, věříme, že brzy zaznamenáte rozdíl. Pokud nevíte, po kterém doplňku stravy sáhnout, zkuste doplněk stravy PROBIOTIKUS®, který je vhodný i pro dlouhodobé užívání.
Probiotikus je komplex 11 probiotických kmenů s prebiotiky, jenž se vzájemně podporují. Denní dávka obsahuje 39 miliard přátelských bakterií, která pomohou udržet vaše střeva v rovnováze.