Syndrom dráždivého tračníku je velice nepříjemný problém, který vám může v normálním životě způsobovat řadu komplikací. I když s ním bojuje velké množství lidí, ne každý pozná jeho příznaky. Také se nemusíte orientovat v tom, co vám na něj může pomoci. Proto se na to zaměříme v našem dnešním článku.
Syndrom dráždivého tračníku dovede významně zasáhnout do vašeho každodenního života. Mnozí lidé mohou být dokonce vystresovaní z každého cestování, protože může zhoršit jeho průběh. Věděli jste ale, že ne každý člověk, který syndrom dráždivého tračníku má, ho prožívá stejným způsobem?
Pokud se chcete dozvědět něco víc, v tom případě budeme rádi, když budete pokračovat ve čtení.
Co je syndrom dráždivého tračníku?
Syndrom dráždivého tračníku je stav, v průběhu kterého dochází k většímu dráždění tlustého střeva. Ačkoliv má konkrétně stanovené příznaky, které se obvykle vyskytují společně, u každého nemocného probíhá tento problém jinak. Rozdíl bývá například v délce jeho trvání a v intenzitě projevů. V krajně ojedinělých případech způsobuje syndrom dráždivého tračníku poškození střev. (Není to ale obvyklé.) Pozitivní zprávou je, že podle nejnovějších poznatků syndrom dráždivého tračníku nezvyšuje riziko rakoviny střev.
Nejčastější příznaky a projevy
Syndrom dráždivého tračníku má poměrně výrazné projevy, nemusíte si je ale na první dobrou spojit s tímto problémem.
Co je uvnitř, to se počítá. PROBIOTIKUS se postará, aby vaše střeva byla plná přátelských bakterií, které podporují trávení a posilují imunitu. Denní dávka obsahuje 39 miliard živých kultur.
Patří mezi ně:
Lidé s dráždivým tračníkem mohou zažívat epizody průjmu a epizody zácpy. Někdy se také příznaky vytratí, aby se mohly zase brzy vrátit.
Léčba syndromu dráždivého tračníku
V současné době neexistuje na syndrom dráždivého tračníku žádný lék. Z toho důvodu odborníci doporučují, aby lidé, kteří ho mají diagnostikovaný, změnili svůj dlouhodobý životní styl. Mezi hlavní tipy patří pravidelná fyzická aktivita, konzumace menších porcí jídla a redukce stresu.
Bylinky
Kdo potřebuje podpořit své trávení, tomu by mohl vyhovovat peprmintový olej. Také ale můžete vyzkoušet jilm plavý, který používali původní obyvatele Ameriky. Mezi jeho pozitivní účinky patří redukce podráždění střeva. Také můžete vyzkoušet aloe vera.
V případě, že vás trápí průjem, dobrý vliv na trávení může mít v tomto ohledu heřmánek, který má zklidňující účinky. Doporučují se i čaje z borůvky, jahodníku a ostružiníku. Tyto rostliny mohou snížit zánět a mohou přispět k normálnímu hospodaření s tekutinami při procesu trávení.
Probiotika
Z dlouhodobého pohledu se na lepší zvládání syndromu dráždivého tračníku doporučují i probiotické doplňky stravy, které dovedou podpořit osidlování střev přátelskými mikroorganismy. Ty mohou svým působením pozitivně ovlivnit nadýmání, plynatost a další střevní potíže, včetně zácpy a průjmů.
Důležitým parametrem, podle kterého byste si měli probiotický doplněk stravy vybírat, je celkový počet přátelských bakterií v přípravku. (Tento parametr lze zjistit pod označením CFU.) Ve složení se také dívejte po Lactobacillus plantarum, Lactobacillus acidophilus a Bifidobacterium infantis, které byly v souvislosti se syndromem dráždivého tračníku dlouhodobě zkoumány.
Nevíte, jaká probiotika by mohla vyhovovat vašim zvýšeným nárokům? Při výběru se zaměřte zejména na široké spektrum probiotických kmenů, přítomnost prebiotik a co nejvyšší počet CFU.
Probiotikus je komplex 11 probiotických kmenů s prebiotiky, jenž se vzájemně podporují. Denní dávka obsahuje 39 miliard přátelských bakterií, která pomohou udržet vaše střeva v rovnováze.