Odborníci na výživu se často shodují na tom, že bychom měli mít v životosprávě mnohem víc zakysaných mléčných výrobků, které mohou podpořit normální stav našeho trávení. Zatímco ale kefír nejspíš dobře znáte, u výhod acidofilního mléka možná trochu tápete. Vyplatí se ho pít? A proč?
Zakysané mléčné výrobky rozhodně nepatří k nejoblíbenějším. Často za tuto skutečnost může být jejich specifická vůně a chuť. Někteří lidé po nich také mohli zaznamenat přechodné nadýmání. Je tedy pochopitelné, že v průběhu dospělého života si k nim musí mnoho z nás aktivně najít cestu.
To nebývá vždy jednoduché, protože vzpomínky na nucené pití kefíru nebo acidofilního mléka v dětství mohou být občas velmi silné a není jednoduché je úspěšně překonat.
Níže se proto mrkneme na to, proč to nevzdávat.
Co je to acidofilní mléko?
Acidofilní mléko je mléčný výrobek, který obsahuje bakterie Lactobacillus acidophilus. Tato skutečnost má velký vliv na chuť výrobku. Bakterie snižují jeho pH, což má pak za následek jeho výrazně kyselou příchuť. Zajímavostí je, že pravidelnou konzumací tohoto typu zakysaného mléčného výrobku můžete doplnit do těla například vitamín B12.
Co je uvnitř, to se počítá. PROBIOTIKUS se postará, aby vaše střeva byla plná přátelských bakterií, které podporují trávení a posilují imunitu. Denní dávka obsahuje 39 miliard živých kultur.
Acidofilní mléko vs. kefír
Zakysané mléčné výrobky se od sebe mohou velmi lišit. Kefír je fermentovaný mléčný výrobek, při jehož přípravě se používají jak bakterie, tak další kultury, které jsou součástí takzvaného kefírového zrna. (To můžete mít i doma, takže si můžete poměrně jednoduše obstarat jeho pravidelný přísun.)
Vzhledem k tomu, že použité kultury v kefíru fermentují mléčný cukr, vzniká malé množství ethanolu a oxidu uhličitého. A je to právě tento proces, který má za následek osvěžující chuť kefíru a jeho mírně ostřejší zakončení. (Ve srovnání s jinými druhy výrobků z této kategorie.)
Účinky acidofilního mléka
Jak už bylo uvedeno výše, pití acidofilního mléka může být jedním ze způsobů, jak do životosprávy dostat větší přísun vitamínu B12. Ten je důležitý například pro normální produkci červených krvinek. Také ho potřebujeme pro normální funkci nervové soustavy.
Dále se ho doporučuje pít z důvodu toho, že může mít dobrý vliv na podporu normálního stavu střevní mikroflóry. S tím se pak pojí normální vyprazdňování a normální stav imunity.
Zajímavostí však je, že abyste dosáhli co možná nejlepšího výsledku, doporučuje se kysané mléčné výrobky častěji střídat, protože pak můžete mít z jejich konzumace největší prospěch. (To znamená, že ráno si můžete dát acidofilní mléko a odpoledne ke svačině například již zmíněný kefír.)
Acidofilní mléko a probiotika
V acidofilním mléce se nachází probiotické kultury, které se do mléka přidávají v průběhu jeho výroby.
Zároveň by se to ale nemělo s jeho konzumací i přes jeho benefity přehánět, protože při jeho výrobě se používá cukr či jiné umělé slazení, jehož každodenní příjem bychom měli kvůli štíhlé linii a zdravému chrupu držet na uzdě.
Jak a proč užívat probiotika?
O užívání probiotik v každodenní životosprávě se v poslední době velmi čile hovoří. A rozhodně k tomu existují dobré důvody. V našem těle žijí kolonie přátelských mikroorganismů, které podporují náš imunitní systém, normální náladu či trávení. Neustále však bojují proti nepřátelským patogenům. Dobře jim také nemusí dělat naše celková životospráva, na jejíž kvalitu je střevní mikroflóra velice citlivá. Dobře jí nedělá například pití alkoholu, málo pestrý jídelníček, ve kterém je větší množství polotovarů a průmyslově zpracovaných potravin, nedostatek vlákniny, nedostatek vody, stres či nedostatek pohybu a spánku. A to vůbec nemluvíme o užívání antibiotik, která jsou sice skvělá na vážnější bakteriální infekce, ale nedělají rozdíly v tom, kdo je kamarád a kdo nepřítel.
Právě proto je klíčové, abyste dodržovali zásady zdravého životního stylu a zároveň jste do organismu doplňovali jak probiotika, tak prebiotika, která jim umožňují přežít. Kromě zakysaných mléčných výrobků, miso pasty či tempehu můžete vyzkoušet i dlouhodobé užívání kvalitních synbiotických doplňků stravy s obsahem probiotik a prebiotik.
Výběr však nepodmiňujte nejnižší cenou výrobku, ale:
- Vysokým počtem životaschopných mikroorganismů v každé kapsli
- Vysokým počtem různých probiotických kmenů
- Obsahem prebiotik (inulin…)
Pak budete mít jistotu, že jste si vybrali opravdu dobře.
Zdroje informací
https://my.clevelandclinic.org/health/treatments/14598-probiotics – Probiotika (anglicky)
https://www.ferpotravina.cz/clanky/kysane-mlecne-vyrobky-kolik-o-nich-vite – Kysané mléčné výrobky a co o nich víte (česky)
https://www.stobklub.cz/clanek/kefir-acidofilni-mleko-nebo-jogurtovy-napoj-/ – Kefír, acidofilní mléko nebo jogurtový nápoj (česky)
https://www.bezhladoveni.cz/prirodni-zdroje-probiotik-od-jogurtu-az-po-kombuchu/ – Přírodní zdroje probiotik (česky)
Probiotikus je komplex 11 probiotických kmenů s prebiotiky, jenž se vzájemně podporují. Denní dávka obsahuje 39 miliard přátelských bakterií, která pomohou udržet vaše střeva v rovnováze.