Když se mluví o zdraví zažívacího traktu a o normálním vyprazdňování, mnoho lidí si jistě vzpomene na to, že existují probiotika. Málokdo se jimi ale nějak detailněji zabývá, takže už nemusíte vědět, že kromě bifidobakterií existují laktobacily, které jsou v našem zažívání taktéž velmi potřeba. Jaká je jejich úloha? A jak by se měl takový laktobacil správně užívat?
Vzhledem k tomu, jak nám v dětství dospělí vysvětlovali původ nemocí a důvody, proč si máme umývat ruce, vše, co má v pojmenování slovo bacil, v nás nemusí příliš vyvolávat důvěru. Svět ale nelze vnímat jen černě, nebo bíle, protože zrovna laktobacily jsou v našem zažívacím traktu bezpodmínečně nutně potřeba.
Spolu s dalšími mikroorganismy v našem zažívání vytváří početné přátelské kolonie, které pomáhají udržovat normální stav trávení a imunity.
Co dalšího se hodí o těchto drobných obyvatelích našeho těla vědět?
Co jsou to laktobacily?
Laktobacily jsou bakterie mléčného kvašení. (Proto se s nimi občas setkáváme v reklamách na mléčné výrobky.) Jejich úkolem je tvorba kyseliny mléčné z cukrů. Vzhledem k tomu, že tento proces přispívá ke snižování pH, dochází k potlačování zánětlivých a hnilobných procesů, které by mohly v určitém smyslu představovat zvýšené riziko pro naše zdraví. Tento jev také může omezit růst kvasinek, se kterými má hodně lidí taktéž potíže.
Co je uvnitř, to se počítá. PROBIOTIKUS se postará, aby vaše střeva byla plná přátelských bakterií, které podporují trávení a posilují imunitu. Denní dávka obsahuje 39 miliard živých kultur.
Technicky vzato se tedy laktobacily podílí na tom, aby mělo tělo dostatečně účinný štít proti špatným bakteriím, které se mohou soustavně pokoušet získat nad naším tělem nadvládu. Aby to ale nebylo tak jednoduché, i ty “zlé” mikroorganismy v těle v malém množství potřebujeme, klíčové však je, aby jich nebylo víc, než těch hodných. Právě proto je tak zásadní jich mít co do počtu v organismu víc.
Laktobacily vs. probiotika
Laktobacily jsou technicky vzato jedním druhem mikroorganismů, který se následně rozděluje na další kmeny. Jako takové se pak laktobacily často přidávají do probiotických doplňků stravy, ve kterých mohou být například i již dříve zmíněné bifidobakterie a další přátelské kmeny, jež se navzájem doplňují ve svých dovednostech a schopnostech.
Největší rozdíl pak existuje mezi laktobacily a prebiotiky, protože prebiotika jsou ve skutečnosti rozpustná vláknina, kterou se probiotické kultury živí. Pro snadnější orientaci si proto dobře zapamatujte, že prebiotika = potrava probiotik.
Laktobacily jsou v našem zažívacím traktu bezpodmínečně nutně potřeba.
Jejich nejlepší účinky
Nějaká pozitiva pravidelné konzumace laktobacilů jsme již zlehka nakousli o pár řádků výše. Nyní se ale na ně podíváme trochu detailněji.
Například pravidelnější příjem Lactobacillus acidophilus může přispět k:
- Podpoře normálního trávení
- Podpoře normální hladiny cholesterolu
- Normálnímu vaginálnímu zdraví (což bude jistě důležitá informace pro ženy, které často trpí na záněty v intimní oblasti)
- Podpoře normální tělesné hmotnosti
- Podpoře normálního stavu imunitního systému
Spolu s dalšími probiotiky a prebiotiky může užívání kvalitního probiotického doplňku stravy přispět i k lepší náladě, protože se postupně přichází na to, že stav střevní mikroflóry může mít na náladu vliv. (Vzhledem k tomu, že když jsme nervózní a ve stresu, můžeme mít zažívací potíže, nemělo by nás překvapovat, že to může fungovat i naopak.)
Jaké existují druhy?
Laktobacily jsou poměrně velká rodina, která zahrnuje mnoho různých členů.
Kromě Lactobacillus acidophilus známe i:
- Lactobacillus rhamnosus
- Lactobacillus acidophilus
- Lactobacillus paracasei
- Lactobacillus bulgaricus
- Lactobacillus casei
- Lactobacillus plantarum
Samozřejmě platí, že čím větší počet kmenů laktobacilů v probiotickém doplňku stravy najdete, tím je to lepší. Díky tomu je totiž péče o zažívací trakt opravdu komplexní.
Jak užívat laktobacily?
Laktobacily jsou samy o sobě žádoucí, ale jen ony samy vám pro udržení normálního stavu zažívání nemusí stačit. Obvykle se je proto doporučuje užívat ve vícesložkovém probiotickém doplňku stravy, který má ve složení i bifidobakterie a další látky (prebiotika), které se vzájemně podporují.
Na etiketě doplňku stravy tedy před nákupem zkontrolujte, že kromě výše uvedených kmenů laktobacilů obsahuje i bifidobakterie a inulin, nebo jiný typ prebiotik. Takový doplněk stravy může být vhodný i pro dlouhodobé užívání, takže s kúrou nemusíte po nějaké době od jejího zahájení přestávat. Mnohé výrobky jsou dokonce vhodné i pro těhotné a kojící ženy a pro děti. Vždy se ale o vhodnosti nejprve přesvědčte na obalu, nebo na oficiálních stránkách výrobce.
Po vícesložkových doplňcích stravy s obsahem probiotik a prebiotik navíc můžete sahat v různých životních situacích.
Jejich užívání je vhodné:
- Během léčby antibiotiky (v takovém případě se doporučuje užívat probiotika i antibiotika od stejného dne)
- Během snahy o podporu imunitního systému
- V rámci zdravého životního stylu
- Při zažívacích potížích
- Během kvasinkových infekcí
- Během období, kdy se snažíte dostat pod kontrolu ekzém
A podobně.
Někteří lidé také nedají dopustit na užívání kvalitních vícesložkových probiotik v období, kdy se chystají na cesty. A speciálně do exotických destinací.
Jak tedy můžete vidět, to, kdy brát laktobacily spolu s dalšími přátelskými mikroorganismy a prebiotiky, nemusíte vyčleňovat pouze na několik životních situací.
Ještě se na závěr ale podíváme na to, jak na první pohled rozpoznat, že v ruce držíte kvalitní probiotický doplněk stravy. Rozhodovat byste se totiž neměli jen na základě nejnižší prodejní ceny nebo podle množství kapslí v jednom balení.
Že jste si vybrali správně nejčastěji poznáte podle:
- Většího počtu různých druhů přátelských mikroorganismů ve složení
- Obsahu prebiotik (inulin)
- Vysokého počtu životaschopných mikroorganismů v jedné kapsli (což je údaj, který se nejčastěji skrývá pod zkratkou CFU)
Aby vaše střevní mikroflóra dále prospívala, nezapomeňte ani na důležitost zdravé životosprávy, která má na její stav opravdu velký vliv. Přátelským mikroorganismům například nedělá dobře kouření, popíjení alkoholu, stres, málo pestrá strava, nedostatek spánku či nedostatek pohybu. Proto se snažte na těchto oblastech do budoucna dál pracovat. Vyplatí se to.
Zdroje informací
https://www.wikiskripta.eu/w/Lactobacillus – Lactobacillus (česky)
https://www.healthline.com/nutrition/lactobacillus-acidophilus – Benefity laktobacilů (anglicky)
Probiotikus je komplex 11 probiotických kmenů s prebiotiky, jenž se vzájemně podporují. Denní dávka obsahuje 39 miliard přátelských bakterií, která pomohou udržet vaše střeva v rovnováze.