Rádi jíte, ale v poslední době jste si všimli, že při hladu nebo krátce po jídle vás podezřele často bolí žaludek? I když může jít jen o přechodný problém, není radno ho podceňovat. Za tímto projevem těla se totiž mohou skrývat i žaludeční vředy. Podle čeho je poznáte? A dají se nějak léčit?
Lidské trávení představuje komplikovaný systém, který je dokonale vyladěn. Jakmile se ale hudební nástroje v orchestru trochu rozladí, a to například jen na jednom konkrétním místě, vede to k vážným problémům, jejichž původce mnohdy není vůbec jednoduché odhalit.
Někdy navíc nevěnujeme problémům s trávením takovou pozornost, jakou by si správně zasluhovaly. Takže můžeme otevírat dveře vzniku chronických problémů, které mohou přerůst do monstrózních rozměrů. A ano, jde i o ty, které se týkají žaludku a které mohou pocházet od žaludečních vředů.
Co jsou to žaludeční vředy?
Žaludeční vředy jsou zánětlivé onemocnění zažívacího traktu, které se může zhoršovat v různých ročních obdobích. (Například na jaře a na podzim.) Následně pak dochází k akutním, ale i chronickým stavům, během kterých člověk pociťuje bolesti a vnímá potíže s trávením, což negativně ovlivňuje kvalitu jeho každodenního života a požitek z jídla, které je základní potřebou pro přežití.
Příznaky žaludečních vředů
Hned na úvod je třeba zmínit, že projevy vředů mohou souviset s tím, jaká je míra poškození trávicího ústrojí a kde se přesně nachází. Projevy ale bývají v řadě případů podobné.
Co je uvnitř, to se počítá. PROBIOTIKUS se postará, aby vaše střeva byla plná přátelských bakterií, které podporují trávení a posilují imunitu. Denní dávka obsahuje 39 miliard živých kultur.
Patří k nim třeba:
- Pálení za hrudní kostí
- Bolest v oblasti žaludku
- Bolest břicha před jídlem
- Bolest břicha po jídle
- Pálení žáhy
- Zvracení
- Nechutenství
- Nevolnost
- Říhání
- Hubnutí
Objevit se však mohou i doprovodné jevy. V případě, že začne vřed krvácet, je možné detekovat tmavě zbarvenou stolici. Také ale můžete začít zvracet krev, což obvykle nesignalizuje nic dobrého. V případě, že se u vás tyto problémy objeví, co nejrychleji vyhledejte pomoc lékaře!
Co je způsobuje – příčiny
Někdy mohou vředy způsobit bakterie Helicobacter pylori, které zapříčiní infekci. Dalším rizikovým faktorem je dlouhodobé užívání nesteroidních protizánětlivých léků, ke kterým patří třeba Aspirin nebo Ibuprofen. (Z toho důvodu se tyto léky nedoporučuje nadužívat.)
Vředy se ale mohou objevit i po popáleninách a náročnějších operacích či kvůli nadprodukci žaludečního sekretu, který naleptává žaludeční stěny. Následkem toho pak může dojít k porušení jejich celistvosti a k prvním problémům.
Jak je zklidnit a léčit?
Léčba žaludečních vředů je během na dlouhou trať a je docela dobře možné, že se z nich zcela nevyléčíte.
Když s vředy zajdete k lékaři, který potvrdí tuto diagnózu, jako první na řadě většinou bývají léky, které dovedou nemocnému v mnoha případech ulevit. V případě těžkých stavů však může být doporučena operace.
V případě, že je vřed způsoben bakteriální infekcí, lékaři nejčastěji volí antibiotika a další léky, které mají za cíl dostat záškodníky pod kontrolu. Zároveň může být vyžadována úprava kyselosti žaludečního obsahu. Jedním z léků, který je v současné době na léčbu vředů používán, je Omeprazol.
Samozřejmě je také důležité přistoupit i k úpravě životního stylu, který byste měli důsledně dodržovat po zbytek svého života. Zvlášť, pokud sklony k tvorbě vředů a k překyselení žaludku již máte.
Na podporu trávení se doporučuje vyzkoušet kvalitní probiotické doplňky stravy, které obsahují větší počet kmenů, životaschopných mikroorganismů v jedné kapsli (to uvádí údaj CFU) a prebiotickou vlákninu. Takový doplněk stravy může podpořit trávení a konzervativní léčbu vředů, kterou vede lékař. Zároveň složení přispívá k podpoře normálního stavu střevní mikroflóry, která je důležitá nejen pro vyprazdňování, ale například i pro normální funkci imunitního systému.
Také počítejte s tím, že bude potřeba dodržovat speciální dietu, která zajistí, že se podaří vředy postupně zklidnit.
Během ní do jídelníčku zahrňte:
- Ovoce
- Zeleninu
- Vlákninu
- Jogurty
- Med
- Kukuřici
- Rýži
- Tofu
- Vejce
Sáhnout dále můžete i po zeleném čaji, který se považuje za jeden ze zdrojů antioxidantů. Z bylinek pak při vaření používejte například tymián, měsíček a cibuli.
Naopak se zcela vyhněte kolovým nápojům, kofeinu, alkoholu a agresivním a kyselým ovocným šťávám. V neposlední řadě se snažte výrazněji omezit stres a kouření, protože i to může mít na úspěšnost léčby vředů nemalý dopad.
Vzhledem k tomu, že kuřákům se žaludeční vředy hojí hůř než lidem, kteří vůbec nekouří, možná půjde o jeden z hlavních motivačních důvodů, proč se závislostí na nikotinu konečně přestat.
Jak dlouho se léčí?
To záleží na tom, jak velké jsou vaše problémy a kde vředy máte. Léčba může trvat klidně jen dva týdny, ale není vyloučeno, že se budete léčit po zbytek svého života. Je to tedy opravdu velmi individuální a nedá se přesně říct, jak to bude u vás.
Pokud však hážete problém za hlavu s tím, že nějaké vředy vůbec nebudete řešit, hrozí vám vážné komplikace.
K nim patří například nebezpečné vnitřní krvácení, které může vést nejen k anémii, ale také k již zmíněnému zvracení krve a k tmavé stolici s příměsí krve. Dále hrozí, že se vlivem oslabení žaludek protrhne a žaludeční kyselina, spolu s jeho obsahem, se dostane tam, kde nemá co dělat. To může následně vést k život ohrožující sepsi, která pro vás může být dokonce i fatální.
Opravdu tedy tento problém, léčbu a úpravu životního stylu nepodceňujte.
Zdroj
https://www.nhs.uk/conditions/stomach-ulcer/ – Žaludeční vředy (anglicky)
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/22314-stomach-ulcer – Vše o žaludečních vředech (anglicky)
Probiotikus je komplex 11 probiotických kmenů s prebiotiky, jenž se vzájemně podporují. Denní dávka obsahuje 39 miliard přátelských bakterií, která pomohou udržet vaše střeva v rovnováze.