Ačkoliv se všichni velmi snažíme, čas od času na nás sedne nějaký bacil, který nás vyřadí na delší dobu z provozu. A nejde ho jen tak vyležet v posteli. Musíme jít za lékařem a nechat si předepsat silné léky. Co když ale potřebujete cvičit? Jdou antibiotika a sport dohromady?
Říká se, že sport utužuje zdraví. A pravděpodobně na tom něco bude. Kromě toho, že optimální tělesná hmotnost zamezuje vzniku vážnějších komplikací v těle nebývají v tak velké míře přítomné záněty. Dokonce se můžete propracovat i k rychlejší odezvě imunitního systému.
Problém je ale v tom, že ani člověk, který pravidelně (a někdy velmi tvrdě) cvičí, není proti všemu imunní. Stačí se nachladit, být ve stresu nebo mít prostě jenom smůlu a můžete skončit s horečkou v posteli. Jenže, lidé, kteří hodně cvičí, se často obávají, že je pauza v tréninku připraví o svaly a o dosažené výsledky. Proto se často nezdráhají jít i přes svou nemoc cvičit.
Je ale sport při antibiotikách bezpečný?
Antibiotika a zátěž pro tělo
Když jsme nemocní, znamená to, že se naše tělo musí vypořádat se zvýšenou zátěží. Proto se i cítíme fyzicky špatně a unavení. Některé orgány (například ty z respiračního ústrojí) nemusí pracovat na sto procent. Navíc, lidská imunita dělá kde co, aby se nezvaných návštěvníků zbavila. Proto máme ostatně teplotu a další systém reakcí, které nás činí zranitelnými. (Imunita je zaneprázdněná tím, že se zabývá jiným existujícím problémem.)
Co je uvnitř, to se počítá. PROBIOTIKUS se postará, aby vaše střeva byla plná přátelských bakterií, které podporují trávení a posilují imunitu. Denní dávka obsahuje 39 miliard živých kultur.
Hodně lidí, a to nejen sportovců, žádá na každou banalitu antibiotika. Je ale důležité myslet na to, že i ona přispívají k celkové tělesné zátěži.
Z negativních účinků antibiotik na tělo bychom mohli zmínit:
- Nevolnost
- Zvracení
- Křeče
- Průjem
- Přecitlivělost na světlo
- Horečku
- Vaginální infekce u žen
V některých případech může dokonce dojít k zabarvení zubů, nebo k alergické reakci. I přes vedlejší účinky antibiotik z toho neplyne, že by nebyla potřebná. (Spíš naopak.) Užívat by se ale měla jen v odůvodněných případech. A hlavně byste se neměli při jejich užívání přetěžovat.
Kdy začít sportovat s antibiotiky?
Naše odpověď vás patrně nepotěší. Během užívání antibiotik byste neměli na nějaké cvičení ani pomyslet. Právě proto, že tělo má co dělat samo se sebou. Natož ještě s podáváním špičkových výkonů a s následnou regenerací.
I když to pro vás bude nejspíš velmi těžké, tuto nucenou pauzu využijte ke kvalitnímu odpočinku. Přečtěte si knihu, spěte nebo třeba sledujte seriály a filmy, na které jste neměli před nemocí čas. O cvičení po antibiotikách se poraďte s lékařem, který vám je předepsal. S největší pravděpodobností vám ale poradí se cvičením počkat ještě 1-2 týdny po skončení léčby. Během prvních návštěv sportovního zařízení pak myslete na to, že nemůžete začít přesně tam, kde jste skončili, ale musíte přidávat na intenzitě spíš postupně.
Nezapomínejte na probiotika
Antibiotika hubí škodlivé bakterie. Problém je ale tak trochu v tom, že v našem těle žijí i hodné bakterie, které jsou s námi v symbióze. Antibiotika to ale nepoznají. Prostě zahubí všechny bakterie, které jim přijdou do cesty. Právě to může být spouštěčem mnoha přidružených problémů. (Vaginální infekce, průjem…)
Z toho důvodu je dobré se s lékařem před vyzvednutím první dávky antibiotik pobavit o tom, jaká si máte obstarat probiotika. Ačkoliv to neznamená, že nedojde k žádné ztrátě přátelských bakterií, nemělo by jít o takový radikální propad. Kvalitní probiotika obsahují širší spektrum přátelských mikroorganismů (laktobacily, bifidobakterie…), které podporují normální trávení a stav imunitního systému, což nemocí zesláblé tělo jednoznačně potřebuje. V doplňku stravy s probiotiky by také neměla chybět prebiotika, která dobře zastupuje inulin. Ve své podstatě jde o hnojivo, které podporuje přežití a množení přátelských kolonií.
Probiotika zesilují účinek antibiotik
Aby mělo užívání probiotik spolu s antibiotiky optimální účinek a nedošlo ke zbytečné decimaci střevní mikroflóry, která se pak negativně odrazí na snížené imunitě po skončení jejich užívání, užívejte probiotika a antibiotika od prvního dne. Je ale důležité, aby se antibiotika vždy brala jako první a mezi užitím probiotik byl několikahodinový odstup. V opačném případě antibiotika přátelské mikroorganismy z probiotik rychle vynulují. Zároveň byste se neměli spokojit s nejlevnějšími probiotiky na trhu, ale s těmi, která obsahují vyšší počet životaschopných mikroorganismů v každé dávce, zahrnují různé kmeny a která obsahují i prebiotika, která jsou pro tyto malé přátele důležitou potravou.
Probiotikus je komplex 11 probiotických kmenů s prebiotiky, jenž se vzájemně podporují. Denní dávka obsahuje 39 miliard přátelských bakterií, která pomohou udržet vaše střeva v rovnováze.