Pokud jste někdy nakupovali ve větším obchodě, patrně jste si v nabídce všimli nakládané zeleniny, piva či dokonce kefíru. I když se to nezdá, tyto potraviny a nápoje mají něco společné. Fermentaci. Co přesně fermentace je a jak obohacuje náš jídelníček?
Každé jídlo, nebo nápoj, musí projít nějakým procesem výroby. Dokonce i pitná voda z kohoutku. (Než se dostane k vám domů, musí se velmi důkladně upravit.) Když vaříme, výsledek většinou vidíme za pár minut, nebo hodin. U fermentace, která se ale používá k přípravě některých nápojů a jídel, jsou však mnohdy potřeba dny, či dokonce týdny. Teprve pak má finální produkt správnou chuť, konzistenci i vlastnosti.
Jelikož si mnoho fermentovaných potravin nedáváme na talíř s velkou chutí, zkusíme vám o nich povědět to nejzajímavější, co by ve vás o ně mohlo vzbudit zájem. A kdo ví? Třeba si je nakonec začnete dávat pravidelně a s nadšením!
Co je to fermentace?
Fermentace, neboli kvašení, je proces, během kterého dochází k přeměně organických látek. Této změny se účastní živé mikroorganismy (například kefírová houba, nebo pivovarské kvasnice). Díky jejich enzymům vznikají energeticky chudší látky. Podle toho, co přesně se vyrábí, existují různé typy kvašení. Například alkoholové, octové či mléčné. Kvašení se používá i při výrobě vína, nebo některých druhů sýrů.
Fermentované potraviny
Fermentované potraviny jsou velmi různorodé. Z toho důvodu obvykle v obchodech nebývají blízko sebe. Je nutné je tedy trochu hledat. S vědomím, že víte, pro co přesně jdete.
Co je uvnitř, to se počítá. PROBIOTIKUS se postará, aby vaše střeva byla plná přátelských bakterií, které podporují trávení a posilují imunitu. Denní dávka obsahuje 39 miliard živých kultur.
Pokud trochu tápete, na svůj nákupní seznam si napište:
- Kysané zelí
- Kefír
- Kimči
- Tempeh
- Kombuchu
- Probiotické jogurty
Procesem kvašení prochází i některé druhy nakládané zeleniny. Dokonce i jablečný ocet.
Je ale potřeba rozlišovat, zda jde o čistě fermentované, nebo probiotické potraviny a nápoje. Zatímco fermentace jim může poskytnout určité chuťové vlastnosti, probiotika mají dobrý vliv i na naše trávení.
Jejich vliv na naše zdraví
Když se zaměříme na probiotika, ta mají pro naše tělo dost zásadní význam. V první řadě, probiotika se podílejí na optimalizaci složení střevní mikroflóry. V ní se obvykle nacházejí dobré, ale i zlé bakterie, které mezi sebou bojují o svou nadvládu. Větší počet hodných mikroorganismů však může přispět k tomu, že se pro ty zlé stane prostředí našich střev vyloženě nepřátelské. A tak zahynou, nebo tělo samy opustí.
Úprava střevní mikrobioty má i další pozitivum. Přispívá k normálnímu vyprazdňování. Se správnou životosprávou se snižuje riziko průjmu i zácpy. Celkem překvapivě má složení mikroflóry ve střevě přímé dopady i na naši náladu. Pokud chcete, aby byla lepší, probiotika by měly mít pevnou pozici ve vašem každodenním jídelníčku.
A co dál? Probiotika také dovedou:
- Přispět ke snížení hladiny špatného cholesterolu
- Zmírnit alergie a ekzémy
- Podpořit imunitní systém
- Podpořit hubnutí
Nezapomínejte ale na to, že jen probiotika nestačí. Jelikož jde o živé mikroorganismy, potřebují potravu. A tou jsou prebiotika. V ideálním případě tedy konzumujte probiotika a prebiotika v jeden čas. Nebo alespoň zhruba ve stejnou dobu a v dostatečném množství.
Pokud se domníváte, že pro vás bude zvykání si na nový režim složité, třeba kvůli tomu, že nezvládnete pokrýt svou každodenní dávku probiotik a prebiotik ze stravy, zkuste prebiotické doplňky stravy, které se postarají o to, aby tělo mělo to, co je pro jeho normální fungování potřeba.
Probiotikus je komplex 11 probiotických kmenů s prebiotiky, jenž se vzájemně podporují. Denní dávka obsahuje 39 miliard přátelských bakterií, která pomohou udržet vaše střeva v rovnováze.