Kvasinková infekce je to poslední, co bychom chtěli ve svém životě řešit. Bohužel, nic není ideální. Takže, není vyloučeno, že jí budete jednoho dne čelit. Jaké má kvasinková infekce příčiny? A trpí jí opravdu jen ženy?
Kvasinková infekce je velmi delikátní problém, který se dotýká zdravotního stavu našich intimních partií. Kromě toho, že snižuje náš každodenní komfort může mít negativní dopady i na náš sexuální život.
I když jde o věc, která je v populaci celkem běžná, určitě se shodneme na tom, že ani tak není o co stát.
Poznejte svého nepřítele a zjistěte, jaké má příčiny. Také se mrkneme na to, jak probíhá u mužů a žen a na způsoby, jak se dá léčit.
Co je to kvasinková infekce?
Kvasinková infekce může vzniknout z mnoha důvodů. Ačkoliv častěji trápí tento problém ženy, úplně se nevyhýbá ani mužům. Propuká ve chvíli, kdy dojde k přemnožení kvasinek. Ty se nachází v lidském těle naprosto běžně. Imunitní systém je ale drží pod kontrolou. Někdy se ale utrhnou ze řetězu (třeba, když dojde ke změnám v činnosti hormonů, nebo kvůli oslabenému imunitnímu systému) a najednou je jich víc než kolik by bylo správně potřeba. Což hraje kvasinkovým infekcím do karet.
Co je uvnitř, to se počítá. PROBIOTIKUS se postará, aby vaše střeva byla plná přátelských bakterií, které podporují trávení a posilují imunitu. Denní dávka obsahuje 39 miliard živých kultur.
Příznaky kvasinkové infekce
Příznaky se liší podle toho, zda je na scéně kvasinková infekce pochvy, nebo kvasinková infekce penisu. Především proto, že oba systémy pohlavního ústrojí fungují trochu jinak. (O tom ale níže.)
Mezi souhrnné příznaky kvasinkové infekce patří:
- Svědění
- Otoky
- Pálení během močení
- Pálení a bolest během styku
- Zarudnutí
- Vyrážka
Pokud u sebe některý z těchto projevů zaznamenáte, měli byste zamířit do ordinace vašeho ošetřujícího lékaře. Nejen, že to může být kvasinková infekce. Ve hře může být i pohlavně přenosná choroba, nebo jiný zdravotní problém, který vyžaduje okamžité řešení.
Kvasinková infekce u žen
Kvasinková infekce je mnohem častější u žen. Například v průběhu těhotenství. Ale i kdykoliv jindy v životě. Tělo ženy může negativně ovlivnit i neléčená cukrovka, slabý imunitní systém, stres či hormonální nerovnováha. Vaginální kvasinková infekce se poměrně běžně projevuje i různými výtoky.
Kvasinková infekce u mužů
Kvasinková infekce není u mužů tak běžná. To ale neznamená, že se s ní nemohou setkat vůbec. Nejčastěji přenos probíhá tak, že má muž nechráněný pohlavní styk s nakaženou ženou. Zároveň se dá říct, že projevy kvasinkové infekce u mužů nemusí být tak očividné, jako v případě dam.
Co na kvasinkovou infekci
Aby nedocházelo k přenosu infekce mezi partnery, je nejvhodnější sexuální abstinence. Pokud to z nějakého důvodu nejde dodržet, měli byste trvat na použití kondomu.
Dále se doporučuje:
- Nošení prodyšného spodního prádla
- Důkladnější intimní hygiena
- Snížit příjem sacharidů
- Posilovat imunitní systém
Probiotika při kvasinkové infekci
Domácí léčba kvasinkové infekce nemusí být vždycky účinná. Proto můžete jít do lékárny a poradit se s lékárníkem o nasazení probiotik.
Pokud jste žena, můžete se poptat po probiotických vaginálních čípcích. Nápomocná by vám mohla být i mast na kvasinkovou infekci. Ta je navíc kvůli snadné aplikaci vhodná i pro použití u mužů. Probiotika byste měli zařadit i do svého jídelníčku. Takže si neváhejte obstarat kysané zelí, nebo kefír.
Léčba kvasinkové infekce
Před jakýmkoliv rozhodnutím byste měli navštívit lékaře, který provede sérii vyšetření, která určí přesnou povahu vašich zdravotních potíží. Nezapomínejte na to, že příznaky chorob se mohou v mnoha směrech překrývat. Proto vám nedoporučujeme sebediagnostiku, která by mohla odvést vaši pozornost někam úplně jinam.
Lékař vám na základě diagnostiky doporučí:
- Používání přípravků na kvasinkovou infekci z lékárny
- Zdravý jídelníček
- Lepší hygienu
- Používání šetrnějších vložek a tamponů během periody
- Rychlé svléknutí mokrých plavek
Velký pozor na kvasinkové infekce by si měly dávat hlavně těhotné ženy. Neléčená vaginální infekce totiž může mít negativní dopad na nenarozené dítě. Při jakémkoliv podezření je proto vhodná návštěva ošetřujícího lékaře, který vám doporučí další (a pro těhotenství bezpečný) postup.
Také myslete na to, že probiotika a prebiotika by měla být součástí vaší každodenní stravy. Nikoliv až ve chvíli, kdy se vyskytne problém. Pokud si na zařazení jídel a nápojů s probiotiky a prebiotiky teprve zvykáte, vyzkoušejte probiotický doplněk stravy PROBIOTIKUS.
Probiotikus je komplex 11 probiotických kmenů s prebiotiky, jenž se vzájemně podporují. Denní dávka obsahuje 39 miliard přátelských bakterií, která pomohou udržet vaše střeva v rovnováze.