Plynatost a nadýmání jsou dva velmi nepříjemné problémy. Kromě toho, že vám mohou ubírat volné centimetry v pase kalhot mohou způsobovat bolesti a v neposlední řadě také velmi trapné situace. Jaké jsou příčiny nadýmání? A dá se mu nějak vyhnout?
Lidské tělo tráví potravu. Jelikož máme v zažívacím traktu početnou armádu mikroorganismů, je celkem pochopitelné, že ve střevech vznikají plyny, které je nutné nějak vypustit. Dá se tedy říct, že i když je vypouštění větrů na veřejnosti pořádně trapné, jde o normální projev těla, kvůli kterému není potřeba se nějak výrazněji znepokojovat.
Co když jste ale nadmutí každou chvíli? V takovém případě je potřeba najít příčinu. Protože, ačkoliv nechceme malovat čerta na zeď, může to znamenat, že máte nějaký problém se zažíváním. (Nemusí jít jen o nevhodně složenou mikroflóru, ale třeba i o intoleranci některých druhů potravin a podobně.)
Příznaky nadýmání
Příznaky nadýmání všichni dobře známe. Nebo ne? I když jde možná o nošení dříví do lesa, možná budete překvapení tím, kolik toho o příznacích nadýmání nevíte.
Nadýmání se může projevovat:
Co je uvnitř, to se počítá. PROBIOTIKUS se postará, aby vaše střeva byla plná přátelských bakterií, které podporují trávení a posilují imunitu. Denní dávka obsahuje 39 miliard živých kultur.
- Častější potřebou vypouštět větry
- Bolestí břicha a nepohodlím
- Pocitem nafouknutí
O klasické nadýmání nejde, pokud ho doprovází průjem, horečka, zhoršené pálení žáhy, zvracení, náhlý úbytek váhy nebo krev ve stolici. V takovém případě je velmi důležité navštívit lékaře a podrobit se všem potřebným testům. Je totiž docela dobře možné, že trpíte nějakou vážnou nemocí, či život ohrožujícím stavem, který by pro vás mohl být fatální.
Bolestivé nadýmání
Bolestivé nadýmání často trápí hlavně malé děti. Nemluvíme jen o miminkách, která se teprve učí zpracovávat potravu. Ale i o větších dětech, které v noci probudí bolení bříška. Samozřejmě, nejlepší je poradit se s lékařem. První pomoc ale může představovat olej proti nadýmání pro děti, kterým můžete jemně masírovat bříško.
Co způsobuje nadýmání
Nadýmání má široké spektrum příčin. Řada z nich souvisí s vaším životním stylem. V jiných případech může mít na nadýmání negativní vliv nějaká choroba.
Možná budete překvapení, ale za nadýmáním může být příliš rychlá konzumace jídla, nebo žvýkání žvýkaček. Ačkoliv v tom na první pohled není žádná spojitost, větší náchylnost k nadýmání se může vyskytovat i u osob, které kouří.
Dále může být na vině:
- Syndrom dráždivého tračníku
- Zánětlivé onemocnění střev
- Potravinová alergie, nebo potravinová intolerance
- Přírůstek na váze
- Vliv hormonů (především u žen)
- Parazitární infekce
- Porucha přijmu potravy
- Celiakie
- Patologická kumulace tekutin v břišní dutině (třeba kvůli nádoru)
Z toho důvodu je určitě vhodné se nechat kompletně vyšetřit. Jakmile budete znát příčinu svých problémů, bude pro vás mnohem jednodušší se dostat zase do formy.
Jak se zbavit nadýmání
Co pomáhá na nadýmání? Jelikož znáte příčiny nadýmání, je vám nejspíš jasné, že nemá velký smysl běhat do lékárny pro volně dostupné přípravky proti nadýmání. Většinou totiž řeší projevy a ne jejich primární příčinu. Takže problém nezmizí. Navíc, existuje mnoho levnějších způsobů, které vám pomohou tento nepříjemný problém snadno vyřešit.
Ne, že by snad existovaly cviky proti nadýmání. Ale jakákoliv fyzická aktivita, která se navíc bude pravidelně opakovat, bude pro vaše tělo prospěšná. Pozitivní je i změna jídelníčku. Hodně potravin totiž může nadýmání zhoršovat.
Co jíst proti nadýmání
Nadýmání po každém jídle není přirozené. Možná ale nevědomky jíte něco, co vám nedělá dobře. Když odhlédneme od různých potravinových alergií a nemocí, plynatost mohou po některých složkách jídla zažívat i ti, kteří jsou jinak zcela zdraví.
Nadýmavé potraviny
Na nadýmání mají velký podíl luštěniny. Jejich vyškrtnutí z jídelníčku ale není žádoucí. Tak co si počít? Pokud nemůžete jíst hnědou čočku, nebo fazole, zkuste vařit z namočené červené čočky. Vhodná je i cizrna.
Na nadýmání má negativní podíl i pravidelná konzumace bublinkových nápojů, brokolice, cibule, jablek nebo některých mléčných produktů. Dobře vám nemusí dělat ani česnek, nebo alkohol.
Potraviny proti nadýmání
O červené čočce a cizrně už jsme mluvili. Ale to samozřejmě není všechno. Pro člověka, který má problémy s nadýmáním, může být záchranou i pití vody (například s nakrájeným ovocem), dochucování pokrmů za pomoci bylinek a koření, konzumace banánů, borůvek a dalšího bobulovitého ovoce či citrusového ovoce. Mléčné výrobky se dají v případě potřeby vyměnit za ty, které jsou z rostlinného mléka.
Bylinky proti nadýmání
Jelikož nadýmání trápilo lidi i v minulosti, je pochopitelné, že se nám do dnešní doby dochovala spousta informací o nejčastěji používaných bylinkách. Z některých se dá podle potřeby dokonce uvařit čaj proti nadýmání.
Variantou by pro vás mohla být máta, pelyněk, pití zázvorového čaje či fenyklového čaje. Je ale potřeba dávat pozor na kontraindikace. Mezi ně mnohdy patří i těhotenství, nebo kojení.
Probiotika proti nadýmání
Nadměrné nadýmání vás může přivést na cestu užívání doplňků stravy s probiotiky. Je ale potřeba říct, že na samém začátku užívání můžete naopak cítit nepohodlí. To by se ale mělo po zvyknutí těla na nový prvek postupně ztratit.
Jde o to, že probiotické doplňky stravy, včetně probiotického doplňku stravy PROBIOTIKUS®, který je vhodný pro dlouhodobé užívání, podporují růst zdravé střevní mikroflóry, která sama o sobě produkuje plyny. Podobné jevy mohou zažívat i lidé, kteří se rozhodnou doplňovat probiotika ze stravy. Třeba pitím kefíru, nebo konzumací kimči.
Probiotikus je komplex 11 probiotických kmenů s prebiotiky, jenž se vzájemně podporují. Denní dávka obsahuje 39 miliard přátelských bakterií, která pomohou udržet vaše střeva v rovnováze.