Dlouhodobá plynatost představuje pro mnohé z nás opravdu vážný problém, kvůli kterému se stydí chodit na veřejnost. Zvlášť, pokud je ještě navíc trápí zapáchající plynatost, která může lidi v okolí upozornit na jejich citlivé zažívání. Proto se dnes podíváme na to, co tento stav způsobuje, a jak se dá proti němu bojovat.
Nadýmání a plynatost trápí občas každého z nás. Nemusí jít přitom jen o nevhodnou skladbu jídla, ale například i o období menstruace, v průběhu které má řada žen zažívací problémy, které přímo souvisí s jejich cyklem.
Pokud se ale cítíte nafouknutí pravidelně, s největší pravděpodobností budete muset začít zjišťovat, co přesně vám nedělá dobře. Jinak se tohoto problému v budoucnosti nezbavíte.
Jelikož jde ale o běh na delší trať, je dobré vědět, co vše může za plynatostí stát, a co na ni funguje.
Příznaky a projevy plynatosti
Plynatost se projevuje poměrně výrazně. Dochází totiž k nadměrné produkci větrů, které pak unikají v průběhu dne a noci z těla ven. Pokud se je snažíte zadržet, mohou vám způsobovat výrazné nepohodlí. (Pro představu, větry v průběhu dne uniknou průměrně třináctkrát až jednadvacetkrát.) Za jejich větším množstvím pak může být buď nevhodný jídelníček, nebo onemocnění zažívacího ústrojí.
Co je uvnitř, to se počítá. PROBIOTIKUS se postará, aby vaše střeva byla plná přátelských bakterií, které podporují trávení a posilují imunitu. Denní dávka obsahuje 39 miliard živých kultur.
Co způsobuje plynatost – příčiny
Jednou z prvních příčin plynatosti může být například celiakie, v průběhu které dochází k nesnášenlivosti lepku.
Na vině může být i:
- Nadměrné množství spolknutého vzduchu (kouření, žvýkání žvýkaček, rychlé pití a jezení…)
- Konzumace nadýmavých potravin (luštěniny, mléčné produkty, některé druhy zeleniny…)
- Zácpa
- Cukrovka
- Crohnova choroba
A mnoho dalších.
Jak se zbavit plynatosti?
Nyní se podíváme na to, jak uvolnit plynatost. Jelikož do sebe nikdo z nás nevidí, při dlouhodobých problémech je vhodné navštívit alergologa, který zjistí, zda náhodou netrpíte potravinovou alergií, nebo intolerancí, která by vám mohla způsobovat zažívací potíže. Pokud ano, nejvíc vám pomůže dodržování diety.
Pokud se ale žádné onemocnění nepotvrdí, měli byste zapracovat na úpravě vašeho dlouhodobého životního stylu.
Pomáhá například:
- Zmírnit při konzumaci potravin tempo jezení
- Jíst větší množství čerstvého ovoce a zeleniny
- Konzumace menších porcí jídla
- Snaha omezit nadměrné polykání vzduchu (pomoci může i změna zubní náhrady, zvlášť, pokud vám vaše nynější špatně padne)
- Zlepšení pitného režimu (jehož základem by měla být čistá voda)
- Cvičení
- Nahřívací polštářek na břicho
Probiotika na plynatost
Naprostým základem normálního trávení je normální stav vaší střevní mikroflóry. Ten můžete ovlivnit dlouhodobým užíváním kvalitních probiotických doplňků stravy. Probiotika napomáhají normálnímu vyprazdňování, takže by měla omezit vznik plynatosti a větrů i tímto způsobem.
Počítejte ale s tím, že než si na ně vaše tělo zvykne, u citlivějších jedinců mohou probiotika a prebiotika plynatost na přechodnou dobu zvýraznit. Nevzdávejte se však své naděje a ve svém užívání probiotického doplňku stravy PROBIOTIKUS pokračujte i nadále. Spolu se změnou životního stylu by měl přispět k tomu, že se vám brzy uleví.
Probiotikus je komplex 11 probiotických kmenů s prebiotiky, jenž se vzájemně podporují. Denní dávka obsahuje 39 miliard přátelských bakterií, která pomohou udržet vaše střeva v rovnováze.