Zažívací problémy zažije čas od času každý z nás. Stačí, když sníme nevhodnou kombinaci potravin. Nebo jsme krátkodobě ovlivnění nějakým zdravotním problémem. Zažívání po operaci žlučníku se zase adaptuje na vnější zásah, který ovlivnil jeho funkčnost. Ať už problémy problémy se zažíváním způsobilo cokoliv, v následujícím textu se podíváme, co se dá se špatným zažíváním dělat.
Jako zažívání označujeme proces, během kterého dochází ke zpracování a případně i k průběžnému vyloučení potravin a nápojů, které sníme a vypijeme během dne. Jeho součástí jsou střeva. Neobešlo by se ale ani bez žaludku, či bez žlučníku. (Který je mimochodem závislý na funkci jater.) Jak tedy vidíte, jde o poměrně dost rozsáhlý proces.
Za normálních okolností šlape jako nejnovější model švýcarských hodinek. Ale i v tom nejlepším soukolí se občas něco zadrhne. Jakýkoliv problém nám pak může způsobit pocity nepohodlí.
Níže vám proto nabídneme přehled příznaků a příčin špatného zažívání. Včetně několika návrhů, co lze v takové situaci dělat.
Příznaky špatného zažívání
Příznaky špatného zažívání mohou být mírné. Ale i poměrně dost výrazné. Někdy dokonce tak moc, že nás na nějakou dobu úplně vyřadí z běžného provozu.
Co je uvnitř, to se počítá. PROBIOTIKUS se postará, aby vaše střeva byla plná přátelských bakterií, které podporují trávení a posilují imunitu. Denní dávka obsahuje 39 miliard živých kultur.
Setkáváme se s:
- Nadýmáním
- Bolestmi žaludku
- Pálením žáhy
- Zvracením
- Nevolností a nechutenstvím
Tyto stavy se mohou dostavit poté, co sníte potravinu, která vám nedělá dobře. Případně můžete být dokonce i ve stresu. (Věřte, že i on má na činnost zažívání dost podstatný vliv.)
Zažívací potíže a jejich příčiny
Jednou z příčin vašeho problémového zažívání může být střevní chřipka. Úplně vyloučit nelze ani alergii, nebo intoleranci některých nápojů a potravin. (Pozor! Není to to samé.)
Dále se za riziko označuje:
- Nadměrné pití alkoholu
- Kouření
- Užívání některých léků (aspirin, ibuprofen…)
- Rakovina v trávicím traktu
- Vřed
- Abnormalita sleziny, nebo žlučníku
Jak zlepšit zažívání?
V první řadě byste měli absolvovat důkladnou zdravotní prohlídku u svého ošetřujícího lékaře. Ta pomůže vyloučit, že vaše zažívací potíže vycházejí z nějakého závažnějšího problému, který by bylo nutné nějak řešit. Pokud jsou problémy opravdu hodně úporné, lékař vám může předepsat léky. Mnohdy ale pomůže i cílená úprava životního stylu.
Bylinky na zažívání
Pokud cítíte, že je vám těžko, na tento stav se hodně doporučuje máta peprná. Na běžné nevolnosti, včetně těch cestovních, se doporučuje i zázvor. Na cesty jsou jako dělaná zázvorová lízátka. Pozor by si ale měly dávat těhotné ženy, které by se měly před nasazením čehokoliv nejprve poradit s lékařem, nebo s lékárníkem. (Znáte to. V těhotenství nemůžete skoro nic.) Pokud chcete těžit z účinků několika bylin, vyzkoušejte kapky na zažívání. Jde o doplňky stravy, které běžně seženete v lékárně.
Na pálení žáhy vám může pomoci i voda, ve které rozmícháte malé množství jedlé sody. Ta by měla neutralizovat žaludeční kyseliny a vám by se mělo za malou chvíli znovu ulevit.
Probiotika a zažívání
Pokud se vaše problémy netýkají žaludku a orgánů v jeho okolí, ale spíše střev, stálo by za to zvážit, zda pro vás nejsou vhodná probiotika. Jde o přátelské kolonie mikroorganismů, jejichž cílem je osídlení střev. To je naprosto přirozené. Jenže někdy se v něm přemnoží zlé bakterie, které pak způsobují zažívací, ale i jiné zdravotní problémy.
Probiotika najdete například v kefíru, v kysaném zelí, v kimči nebo v kombuche. Nezapomínejte ale na to, že probiotika potřebují ke svému přežití a úspěšnému množení prebiotika. Ta lze taktéž získat ze stravy. Obě složky ale bývají i v kvalitních probiotických doplňcích stravy. Stačí jen číst složení.
Léky na zažívání
Hodně silným kalibrem jsou léky na zažívání, které by vám měl předepsat lékař. A jen v krajním případě. Ne, že by jejich užívání nemělo smysl. Naopak. Faktem ale je, že vždy je mnohem lepší začít u méně invazivních způsobů úpravy životního stylu. A teprve ve chvíli, kdy selžou, sáhnout po něčem účinnějším. Některé zdravotní problémy (obvykle ty vážnější) se ale bez předepsaných léků bohužel neobejdou.
Čaj na zažívání
Čaj na zažívání si můžete uvařit z bylinek, které jsme už zmiňovali výše. Tradičně se doporučuje šálek mátového čaje. Problémy ale může zažehnat i fenyklový čaj, který si díky jeho sladké chuti oblíbí i děti. (V malých dávkách ho lze po konzultaci s veterinářem podávat i zvířatům.) Doma byste měli mít i heřmánkový čaj, který má ještě ke všemu i uklidňující účinky.
Ve všech případech platí, že při nevolnosti není vhodné si lehat do horizontální polohy. Když už, zkuste se podložit vyšším polštářem do polosedu. Také myslete na to, že probiotika a prebiotika by měla být běžnou součástí vaší životosprávy. Proto vyzkoušejte probiotické doplňky stravy. Speciálně pak věnujte svou pozornost doplňku stravy PROBIOTIKUS.
Probiotikus je komplex 11 probiotických kmenů s prebiotiky, jenž se vzájemně podporují. Denní dávka obsahuje 39 miliard přátelských bakterií, která pomohou udržet vaše střeva v rovnováze.