Průjem je nepříjemné zažívací onemocnění, které nás může snadno vyřadit z našeho běžného provozu. Někdy se tak projevuje krátkodobá střevní chřipka, která po nějaké době sama odezní. Co když vás ale trápí častý průjem, který se periodicky opakuje?
Průjmu se také někdy říká rychlý krok, protože mnohdy bývá tak intenzivní, že se člověk bojí, že nestihne doběhnout. Z toho důvodu zůstává spousta lidí doma, protože by se mohli dostat do opravdu nepříjemných situací, které by je navíc mohly intenzivně zdiskreditovat.
Jenže, není průjem jako průjem. Zatímco u krátkodobé nemoci se situace obvykle vrací do normálu, existují lidé, které trápí chronický průjem. Jelikož mnohdy neví, co může za jejich problémem s vyprazdňováním stát, buď jsou častěji doma, nebo jsou neustále ve stresu z toho, aby se jim na veřejnosti nepřihodila nezáviděníhodná nehoda.
Jak zastavit průjem a další tipy, které by vám od něj mohly ulevit, vám prozradíme níže.
Nejčastější příčiny průjmu
Průjem není natolik specifický problém, aby se pojil pouze s jedním zdravotním stavem. Z toho důvodu je poměrně častým jevem, že člověk s průjmem svůj spouštěč delší dobu hledá.
Co je uvnitř, to se počítá. PROBIOTIKUS se postará, aby vaše střeva byla plná přátelských bakterií, které podporují trávení a posilují imunitu. Denní dávka obsahuje 39 miliard živých kultur.
Průjem (a zvlášť ten chronický) může být způsoben:
- Závislostí na alkoholu
- Potravinovými alergiemi (celiakie, alergie na mléko…)
- Cukrovkou
- Onemocněním střev (Crohnova choroba…)
- Přecitlivělostí těla na konzumaci nějaké potraviny
- Nadměrným užíváním projímadel
- Infekcemi (salmonelóza atd.)
- Hyperaktivní štítnou žlázou
A mnoha dalšími problémy, mezi které patří například prodělaná operace a syndrom dráždivého tračníku. U některých lidí se dokonce stává, že se průjem pravidelně střídá se zácpou.
Vodnatý průjem
Vodnatý průjem poukazuje na to, že stolice obsahuje zvýšené množství vody. Za tímto typem průjmu se často schovává infekce, která se dostala kvůli souhře okolností do organismu. Mezi největší problémy vodnatého průjmu patří dehydratace a snížená schopnost těla přijímat důležité živiny. V některých případech může vodnatý průjem poukazovat na potravinové alergie a intolerance.
Dlouhodobý průjem
Chronický průjem může být způsoben nějakým jiným onemocněním. Také ho ale může spouštět užívání některých léků (například antibiotik), diabetes a nadměrné pití alkoholu. V takovém případě se lidem obvykle doporučuje dlouhodobá změna životního stylu.
Jak se zbavit průjmu a co pomáhá?
Co jíst při průjmu?
Při průjmu se obvykle doporučuje dieta, v průběhu které jíte pouze suché a nedráždivé potraviny. Doporučují se třeba piškoty, suché pečivo a suché opečené toasty, jablečné pyré, vývar a podobně. Ve dnech, kdy potíže ustupují, si můžete dát i rýži a přírodně upravený plátek libového kuřecího masa.
Samozřejmě, jiný postup musíte zvolit v situaci, kdy máte potravinovou intoleranci/alergii. V takovém případě musíte důkladně dbát na to, abyste neměli v potravě alergen, který vaše tělo nesnáší.
Probiotika na průjem
Při průjmu často dochází k vychýlení rovnováhy vašeho zažívacího systému. Abyste si pod tím nepředstavovali nic abstraktního, znamená to, že máte ve svém střevě nedostatek přátelských mikroorganismů a naopak je v něm příliš mnoho nepřátelských patogenů. Při užívání antibiotik zase dochází k devastaci střevní mikroflóry léčivem. (Proto mohou mít lidé po jejich užívání zažívací potíže a oslabený imunitní systém, který sídlí z velké části právě ve střevech.) Z toho důvodu je vhodné užívání probiotických doplňku stravy, které si dovedou poradit i s opakujícím se průjmem.
Při výběru kvalitních probiotik vždycky volte taková, která mají vysoký podíl CFU a která obsahují i prebiotika, která probiotika potřebují ke svému množení a přežití.
Probiotikus je komplex 11 probiotických kmenů s prebiotiky, jenž se vzájemně podporují. Denní dávka obsahuje 39 miliard přátelských bakterií, která pomohou udržet vaše střeva v rovnováze.