Mikroflóra ve střevech sice není vidět. Ale dost zásadně ovlivňuje náš zdravotní a psychický stav. Úprava životního stylu, a především pak jídelníčku, je tedy silně žádoucí. Obnova střevní mikroflóry poté, co došlo k jejímu poničení, je totiž mnohdy běh na delší trať.
I když jsme všichni chodili na hodiny přírodopisu a biologie, ve skutečnosti toho o fungování lidského těla příliš nevíme. Nějaké základní povědomí o něm máme. Dokázali byste ale přesně popsat všechny děje, které se odehrávají během trávení potravy, kterou přes den sníte? Pravděpodobně nikoliv. (Pokud ano, tak vám tleskáme. Protože se řadíte mezi světlé výjimky, které potvrzují pravidlo.)
Samozřejmě, tyto informace nejsou v našem každodenním životě moc potřeba. A naprosto chápeme, že se o ně nezajímáte. Na druhou stranu, kdo nechápe mechanismy fungování svého těla, nemůže očekávat, že mu bude dlouhodobě (a hlavně bez problému) fungovat.
Proto se dnes podíváme na to, jak by měla vypadat podpora střevní mikroflóry.
Co je to střevní mikroflóra?
Střevní mikroflóra, nebo také střevní mikrobiom, či mikrobiota, je souhrnný název pro mikroorganismy, které se nacházejí v lidském střevě. Jejich existence přispívá ke vzniku kolonií, z nichž některé jsou přátelské a další zlé. Každý člověk má svou střevní mikroflóru unikátně složenou. A prakticky u každého v těle probíhá setrvalý boj o to, zda zvítězí k nám přátelské bakterie, či ty, které nám chtějí uškodit. Kdybychom střevní mikroflóru zvážili, její váha by dohromady dělala zhruba 1-2 kg.
Co je uvnitř, to se počítá. PROBIOTIKUS se postará, aby vaše střeva byla plná přátelských bakterií, které podporují trávení a posilují imunitu. Denní dávka obsahuje 39 miliard živých kultur.
Příznaky špatné střevní mikroflóry
Potíže, které může špatná střevní mikroflóra vyvolat, nemusí na první pohled s trávením vůbec nijak souviset.
Mohou se projevovat:
- Zažívacími problémy
- Změnami váhy
- Dlouhodobou únavou
- Nespavostí
- Ekzémem
- Autoimunitními chorobami
- Intolerancí některých složek nápojů a potravin
Samozřejmě, za těmito stavy mohou být i jiné zdravotní problémy. Nelze například vyloučit rakovinu, depresi, chronický únavový syndrom nebo třeba opravdovou potravinovou alergii. Proto, pokud jste u sebe zaznamenali některý z těchto příznaků, jde o dobrý důvod pro návštěvu vašeho ošetřujícího lékaře.
Pokud ale vyšetření neukáží, že máte nějaký konkrétní problém, stálo by za to upravit svou životosprávu. Tak, aby více prospívala vašim střevům.
Jak obnovit střevní mikroflóru?
Podpora střevní mikroflóry by se měla zaměřit na slabá místa vaší současné životosprávy. Mikrobiotě nedělá dobře nadměrný příjem cukrů a tuků. Místo toho se snažte, aby byl váš jídelníček co nejpestřejší. Rozhodně byste se neměli vyhýbat luštěninám, čerstvému ovoci nebo zelenině. Všechny tyto potraviny obsahují hodně vlákniny. Která je důležitá jak pro mikrobiotu, tak pro vaše zdravé trávení.
Jasným bonusem je strava s dostatkem celozrnných obilovin. Výhodu mají i lidé, kteří upřednostňují rostlinnou stravu před tou živočišnou. Ne, nemusíte být vegetariáni, nebo vegani. Je ale dobré se zamyslet nad tím, zda musíte mít maso každý den. A třeba i několikrát.
Probiotika a mikroflóra
Hodně spolu souvisí i probiotika a mikroflóra. Z toho důvodu by v žádném zdravém jídelníčku neměly chybět probiotické potraviny a nápoje.
Mezi ty nejvýznamnější patří:
- Kefír
- Kysané zelí
- Kimči
- Kombucha
- Tempeh
Myslete ale na to, že pokud jste nikdy žádné probiotické potraviny a nápoje nekonzumovali, tělo si bude muset na jejich zařazení do vaší běžné denní rutiny nejprve trochu zvykat. Proto si je nejprve dopřávejte jenom v menším množství. A jakmile zjistíte, že na vás nemá jejich konzumace negativní dopady, můžete si je dopřávat častěji. Druhou variantou je dlouhodobé užívání probiotických doplňků stravy. Výhodou mnoha z nich je to, že obsahují i prebiotika. I ona se dají najít v potravinách. Ale v jiných než v těch, ve kterých jsou probiotika. Takže pro vás bude plánování denních jídel o něco jednodušší.
Transplantace střevní mikroflóry
V hodně ojedinělých případech mohou lékaři přistoupit k transplantaci střevní mikroflóry. Neznamená to nic jiného, než že vám do střev po nějakém výkonu nasadí váš vlastní exkrement. V podstatě je to pochopitelné.
Ve stolici je přítomný vzorek vaší původní mikroflóry. Kdyby se ji někdo snažil vypěstovat uměle, nemusela být shodná s tou, kterou jste měli v těle původně. Oproti tomu, originální bakterie se vrátí do svého domovského prostředí.
Většina zdravých lidí si ale při obnově střevní mikroflóry vystačí s úpravou životního stylu. Pokud pro sebe chcete udělat ještě něco navíc, přestaňte s kouřením a popíjením nadměrného množství alkoholu. Prospěje vám i kvalitní spánek a relax. Jak fyzický, tak psychický. Pokud byste chtěli ještě něco trochu extra, vyzkoušejte dlouhodobé užívání probiotického doplňku stravy PROBIOTIKUS.
Probiotikus je komplex 11 probiotických kmenů s prebiotiky, jenž se vzájemně podporují. Denní dávka obsahuje 39 miliard přátelských bakterií, která pomohou udržet vaše střeva v rovnováze.