O imunitní systém bychom se měli co nejlépe starat, protože v opačném případě se může stát, že začne jednoho dne stávkovat a propustí do těla nežádoucí patogeny a bakterie, které mohou zneužít situace a způsobit nemoc. Jelikož jednu z nejdůležitějších rolí hraje správná vnitřní výživa, podíváme se, jaké vitamíny na imunitu byste si měli přednostně dopřávat.
Na imunitní systém má velký vliv náš dlouhodobý životní styl, který v mnoha případech nebývá (k naší smůle) zrovna ukázkový. To je chyba, protože se tímto způsobem zbytečně oslabujeme a zvyšujeme riziko vzniku nejrůznější nemocí.
Kromě stresu má na obranyschopnost dopad například i nadměrné pití alkoholu a kouření. Dobře vám z dlouhodobého pohledu neudělá ani přehnaně úzkostná hygiena, nedostatek spánku či nedostatek pohybu.
Co se týče stravy, i když většina lidí ví, že na podporu imunitního systému se dobře hodí vitamín C, rozhodně nejde o jedinou látku, které byste měli věnovat svou pozornost.
Vitamín C
Začneme tam, kde jsme skončili, tedy u vitamínu C, který je stálicí mezi živinami, které se spojují s dobrým stavem organismu. Jde o významný antioxidant, který si dovede poradit s oxidačním stresem. Také chrání buňky před předčasným stárnutím a poškozením.
Co je uvnitř, to se počítá. PROBIOTIKUS se postará, aby vaše střeva byla plná přátelských bakterií, které podporují trávení a posilují imunitu. Denní dávka obsahuje 39 miliard živých kultur.
Mezi jeho další výhody patří to, že podporuje některé buňky v tom, aby vzdorovaly infekci. Také pomáhá s buněčnou smrtí starých buněk, které již nemusí správně fungovat, takže by mohly pro člověka představovat hrozbu. O tyto buňky imunitní systém úplně nepřijde, protože si vytvoří nové. (Ve své podstatě je to něco jako aktualizace operačního systému.)
Vitamín D
Dalším významným pomocníkem, na kterého byste neměli při posilování imunity zapomínat je vitamín D, kterého má spousta našinců v organismu málo. Jde o vitamín, který je rozpustný v tucích, a který je důležitý nejen pro normální stav kostí a pro normální náladu, ale také ho potřebujeme pro správně šlapající obranyschopnost. Jeho nedostatek může dokonce vést k větší náchylnosti na respirační infekce.
Tento vitamín se obvykle vytváří během pobytu na sluníčku, je ale důležité si uvědomit, že délka slunečního svitu je v našich končinách značně kolísavá. Nadměrný pobyt na slunci bez ochrany navíc zvyšuje riziko rakoviny kůže. (S aplikovaným SPF se zase vitamínu D nemusí vytvořit tolik, kolik by bylo potřeba.)
Vitamín A
Vitamín A je další antioxidant, který se opět rozpouští v tucích. (To znamená, že pokud ho přijmete příliš mnoho najednou, může to vést k předávkování.) Jeho doplňování má ale jednoznačně smysl, protože přispívá k tomu, že je tělo schopno snáze bojovat s infekcemi dýchacích cest. Také podporuje normální stav imunity.
Vitamín B6
Vitamínů skupiny B je víc, takže je pochopitelné, že se v nich možná trochu ztrácíte. I když jsou k udržení celkového zdraví organismu potřeba všechny, speciální pozornost věnujte hlavně vitamínu B6. Tento vitamín podporuje normální stav bílých krvinek, které jsou klíčové pro normální imunitní odezvu. Jeho nedostatek navíc může vést ke snížení protilátek, které jsou taktéž hodně zásadní pro úspěšný boj těla s infekcí.
Další způsoby, jak podpořit imunitu
V jídelníčku by vám také neměly chybět další látky, které se spojují s podporou silné obranyschopnosti, ale zároveň nepatří do kategorie vitamínů. Typicky sem řadíme například zinek, který aktivně podporuje organismus v tom, aby bojoval proti probíhajícím infekcím. Zaměřit se také můžete na selen. V případě, že ho máte v těle málo, může to vyústit v problémy s imunitou a ve větší náchylnost k nemocem různého druhu.
To ale samozřejmě není všechno. Na to, jak bude vaše imunita silná, má totiž vliv i kvalita vaší střevní mikroflóry, o které se budeme bavit jen o kousek níže.
Probiotika a prebiotika
Možná se budete divit, ale skutečně hodně záleží i na tom, jak vypadá vaše střevní mikroflóra. V případě, že je v rovnováze, projevuje se to dobrým trávením, silnou imunitou, normální tělesnou hmotností a normální náladou.
Probiotika jsou přátelské živé organismy, které se starají o normální zažívání, také ale spolu s prebiotiky vytvářejí látky, které vhodným způsobem stimulují obranu našeho těla. Jelikož jsou probiotika živá, potřebují kvalitní potravu, kterou jsou prebiotika. (Nejčastěji například inulin.)
Díky této kombinaci může přátelská mikroflóra správně prospívat a množit se. Aktivita probiotik a prebiotik navíc spočívá v tom, že vytváří specifické prostředí ve střevech, které je nepřátelské vůči nežádoucím patogenům. Z toho důvodu rozhodně neprohloupíte, když vyzkoušíte dlouhodobé užívání kvalitních probiotických doplňků stravy s obsahem prebiotik, které lze užívat v rámci zdravého životního stylu, při problémech se zažíváním či během nemoci.
Kvalitní doplněk stravy poznáte podle:
- Obsahu prebiotik (inulin)
- Většího počtu probiotických kmenů (laktobacily, bifidobakterie…)
- Dostatečného počtu životaschopných mikroorganismů v každé kapsli
Co z toho plyne? Především to, že byste v průběhu posilování imunity neměli sahat jen po vitamínech a po minerálech, ale i po přípravcích, které přispívají k udržování normálního stavu střevní mikroflóry. Pak pro sebe uděláte skutečně maximum.
Probiotikus je komplex 11 probiotických kmenů s prebiotiky, jenž se vzájemně podporují. Denní dávka obsahuje 39 miliard přátelských bakterií, která pomohou udržet vaše střeva v rovnováze.