Trápí vás oslabený imunitní systém a nevíte, kde během péče o něj děláte chybu? Pak je důležité pochopit, jak imunita vlastně funguje. A jaký vliv na ni může mít náš každodenní život. Tak se pohodlně posaďte a pojďte s námi číst!
Imunitu bychom si mohli představit jako pomyslné obránce našeho těla, kteří se starají o to, aby dovnitř nepronikla nějaká hrozba. Aby mohli být obránci se svým úkolem úspěšní, mohou využít mnoha různých mechanismů, jejichž fungování hraje v jejich prospěch.
Patří k nim například kůže, která představuje určitý typ bariéry mezi námi a vnějším světem. Také ale můžeme zmínit například sliznice v nose, které nemusí bacily a další patogeny pustit dovnitř.
V neposlední řadě pak ale existují například i bílé krvinky, které si s nezvanými hosty dovedou poradit ve chvíli, kdy začnou dělat v našich tělech neplechu. Jde tedy technicky vzato o policii nebo o naši soukromou armádu.
Věděli jste však, že druhů imunity existuje několik? Jak se od sebe navzájem liší? A jakými metodami můžeme zajistit, aby měl imunitní systém vždy to, co potřebuje nejvíce?
11 probiotických kmenů s prebiotikemProbiotikusCo je uvnitř, to se počítá. PROBIOTIKUS se postará, aby vaše střeva byla plná přátelských bakterií, které podporují trávení a posilují imunitu. Denní dávka obsahuje 39 miliard živých kultur.
Co je to získaná imunita?
Získaná imunita je druh obranyschopnosti, který není v těle člověka přítomen už od narození. Jak už z jejího názvu vyplývá, tělo se musí některé druhy hrozeb naučit rozpoznávat, což je možné teprve až po prvním kontaktu s patogenem.
Tento typ imunity je pro nás a naše každodenní fungování velice důležitý, protože imunitní buňky si zapamatují setkání s patogeny a antigeny a naučí se, jak na ně v budoucnu správně zaútočit, aby došlo k jejich rychlé eliminaci. Na základě toho tedy dochází k tomu, že si imunita tohoto typu vybuduje paměť, která může zrychlit nástup obranné reakce ve chvíli, kdy se se stejným patogenem opět setká.
Drobnou nevýhodou získané imunity je však to, že při prvním kontaktu se “načítání” a poznávání nového antigenu odehrává pomaleji, takže případná infekce se může během této doby nebezpečně rozvinout. U dalších střetů pak ale imunita obvykle reaguje rychle.
K získané imunitě patří:
- Bílé krvinky
- Cytokiny
- Dendritické buňky
Někdy se tomuto typu obranyschopnosti říká adaptivní imunita či specifická imunita.
Tip | Jak to pomáhá | Praktická rada |
---|---|---|
Konzumace probiotik | Podporují střevní mikroflóru, kde sídlí většina imunitních buněk. | Zařaďte kefír, jogurt nebo kvalitní doplňky. |
Vyvážená strava | Dodává tělu vitamíny a minerály potřebné pro imunitní funkce. | Jezte pestrou stravu s ovocem a zeleninou. |
Pravidelný pohyb | Zlepšuje cirkulaci krve a práci imunitních buněk. | Cvičte alespoň 30 minut denně. |
Kvalitní spánek | Regeneruje organismus a posiluje imunitní odpověď. | Dbejte na 7–9 hodin pravidelného spánku. |
Minimalizace stresu | Snižuje zánětlivost a podporuje imunitní rovnováhu. | Vyzkoušejte relaxační techniky, meditaci. |
Získaná vs. vrozená imunita
Vrozená imunita se od té získané odlišuje především tím, že je v našem těle přítomna už v momentě našeho narození a je pro tělo přirozená. Její další výhodou je to, že reakce na patogen přichází prakticky okamžitě. Nevýhodou je ale to, že si ho nedokáže do budoucna zapamatovat, takže na něj bude vždy reagovat stejně, nehledě na to, zda by nebylo výhodnější při obraně těla použít nějaký jiný postup.
Vrozená imunita si umí zapamatovat jen omezené množství antigenů, takže většinu hrozeb vyhodnocuje obdobně. Navíc neposkytuje přechodnou a ani trvalou ochranu před stejnou nemocí někdy v budoucnu.
Mezi hlavní obránce z kategorie vrozené imunity patří především monocyty, ze kterých vznikají makrofágy.
5 tipů, jak podpořit získanou imunitu
Probiotika
Podstatná část imunity člověka sídlí ve střevech, takže je důležité, abychom pečovali o kvalitu střevního mikrobiomu. V něm se nachází probiotika, což jsou živé mikroorganismy, které jsou k nám přátelské, a které se starají o to, aby nám normálně fungovala imunita a trávení. A pak ještě prebiotika, kterými se probiotika živí. Následkem toho pak dochází k růstu přátelských kolonií. Probiotika a prebiotika bývají dostupná jak v některých potravinách a nápojích, tak v řadě kvalitních doplňků stravy, které se dají užívat i během léčby antibiotiky.
Zdravý jídelníček
Tělo potřebuje pro své normální fungování pořádný přísun vitamínů, minerálů a dalších látek, které podporují imunitu, obnovu buněk a chrání je před oxidačním stresem. Z toho důvodu je důležité každý den jíst vyváženou stravu s dostatečným množstvím ovoce, zeleniny, luštěnin, kvalitního masa a podobně.
Pohyb
Možná se budete divit, ale imunitní systém nutně potřebuje i pravidelný pohyb. Kromě jiného, pohyb může efektivně odplavit stres, což je pro normálně fungující imunitu také velmi potřeba. Stres totiž může z dlouhodobého pohledu způsobit řadu civilizačních onemocnění, která dají obranyschopnosti taky docela dost zabrat.
Dostatek spánku
Imunita vám poděkuje i za každonoční kvalitní a dostatečně dlouhý spánek. Nezapomínejte na to, že tělo se v nočních hodinách potřebuje regenerovat. Pokud tedy spánek odkládáte na vedlejší kolej, nemuselo by to s vámi dobře dopadnout.
Pozor na nikotin
Kouření cigaret a užívání tabákových výrobků způsobuje, že se do těla dostávají látky, které v něm nemají co dělat. A některé z nich jsou dokonce vysoce toxické. Pokud to tedy myslíte s podporou imunity vážně, snažte se s kouřením postupně přestat.
Co si z toho vzít? Že kvalitní probiotika s obsahem inulinu, prebiotik a probiotik, které jsou zastoupeny širokým spektrem různých kmenů (laktobacily, bifidobakterie), a která obsahují vysoký počet živých mikroorganismů v jedné kapsli (uvádí údaj CFU), a zdravá životospráva, jejíž zásady jsme uvedli výše, je nejlepší kombinací pro silnější obranyschopnost.
Zdroj
https://www.nzip.cz/rejstrikovy-pojem/6167 – Vrozená imunita (česky)
https://www.nzip.cz/rejstrikovy-pojem/6169 – Získaná imunita (česky)
https://www.webmd.com/diet/ss/slideshow-strengthen-immunity – Tipy pro silnější imunitu (anglicky)
Probiotikus je komplex 11 probiotických kmenů s prebiotiky, jenž se vzájemně podporují. Denní dávka obsahuje 39 miliard přátelských bakterií, která pomohou udržet vaše střeva v rovnováze.